[Przejdź do treści]
Centrum Rozwoju Rodziny  -  Przedmiot działalności
Zadania

I. Misja i wizja

Dla dobra rodziny, z inicjatywy Pani Prezydent Miasta Małgorzaty Mańki –Szulik, dla której rodzina jest fundamentem działania oraz naturalnym środowiskiem rozwoju, a w szczególności dzieci, a także
w przekonaniu, że skuteczna pomoc dla rodziny przeżywającej trudności 
w opiekowaniu się i wychowywaniu dzieci oraz skuteczna ochrona dzieci i pomoc dla nich może być osiągnięta przez współpracę wszystkich osób, instytucji i organizacji pracujących z dziećmi 
i rodzicami powołano Centrum Rozwoju Rodziny w Zabrzu (dalej CRR).


Priorytetem działalności CRR w Zabrzu jest  tworzenie przyjaznych warunków dla życia 
i rozwoju rodziny.  Miasto, dla którego rodziny są  głównym podmiotem działań, musi odpowiadać na ich potrzeby, dostosowując bazę usługową do ujawnionych bądź prognozowanych preferencji społecznych (potrzeb i sposobów ich zaspokajania). Polityka rodzinna, którą Miasto chce rozwijać to zespół  mechanizmów i instytucji zaspakajających potrzeby rodzin, prowadzący w efekcie do integracji lokalnej wspólnoty. Celem tej polityki jest stworzenie  rodzinom  przyjaznego środowiska,  tzn.  takiego,  które  będzie  sprzyjało posiadaniu  i  wychowywaniu  dzieci,  które  będzie  stabilizowało  rodziny  w miejscu  zamieszkania poprzez system usług społecznych mających wspomagać rodziny w jej funkcjach wychowawczych.  
Działalność CRR przyjmuje zasadę szybkiego i profesjonalnego reagowania na deprywację potrzeb rodziny  po to, by zapobiec nawarstwianiu się problemów, których skumulowanie może doprowadzić do rozpadu więzi i struktury rodzinnej.  Zasadom  tym  towarzyszyć  będą  działania  profilaktyczne o charakterze  powszechnym, uprzedzające powstawanie problemów społecznych w rodzinach i adresowane do  wszystkich członków rodziny. Miasto będzie wspierać rodzinę przede wszystkim poprzez korzystne dla jej  rozwoju rozwiązania uniwersalne, realizowane w różnych obszarach polityki społecznej. Z kolei dla rodzin  zagrożonych marginalizacją lub już wykluczonych społecznie, dodatkowo będą adresowane kompleksowe
i długofalowe programy reintegracyjne, interdyscyplinarne i wielosektorowe podejście do rozwiązywania problemów rodziny. Skuteczność działań na rzecz rodziny warunkowana jest współpracą instytucji publicznych i niepublicznych świadczących usługi we wszystkich obszarach polityki społecznej. Lokalna integracja usług dla rodziny rozumiana jest poprzez uzyskania ogólnej porady dotyczącej sytuacji rodzinnej w jednym miejscu, jednak sam pakiet usług może być realizowany przez wzajemnie niezależne instytucje usługowe. Jednocześnie, aby zapewnić wysoką jakość usług niezbędne jest określenie zasad i standardów ich realizacji.

II. Cele strategiczne


Celem nadrzędnym działalności Centrum Rozwoju Rodziny w Zabrzu jest zapobieganie negatywnym  stanom  rzeczy, zarówno tym, które dopiero mają zaistnieć, jak i tym, które już istnieją. Działając w myśl zasady, że „lepiej zapobiegać niż leczyć”, powinno się promować działania profilaktyczne ukierunkowane na wspieranie rodzin przeżywających chwilowe trudności oraz tworzenie coraz lepszych warunków dla poprawy jakości życia rodzin i dzieci. By podołać temu wyzwaniu niezbędna jest działanie jednostki koordynującej zapewniającej kompleksowe działania oraz ścisła współpraca pomiędzy instytucjami i organizacjami oraz wypracowanie sprawnego i efektywnego systemu działań wpływających na poprawę sytuacji dziecka
i rodziny. Tak rozumiany Program może stanowić pełne, kompleksowe ujęcie systemu wsparcia dziecka
i rodziny. 
Celem strategicznym działalności Centrum Rozwoju Rodziny w Zabrzu jest rozwój zintegrowanego
i kompleksowego systemu wsparcia rodzin zamieszkujących terenie Miasta poprzez:
 
1. Wspieranie rozwoju potencjału rodziny.
2. Usprawnienie współpracy podmiotów działających na rzecz rodzin i dzieci.
3. Budowanie więzi rodzinnych i spójności rodziny.
4. Udostępnianie rodzinie kompleksowego systemu usług, odpowiadających na potrzeby rodziny w różnych fazach jej rozwoju oraz wspierających rodzinę w wypełnianiu jej podstawowych funkcji.
5. Szybkie i elastyczne reagowanie na potrzeby rodziny tak, aby zapobiec powstawaniu i nawarstwianiu się  problemów, których skumulowanie może doprowadzić do rozpadu więzi rodzinnych i struktury rodziny.  
6. Wsparcie asystenta rodziny dla rodzin doświadczających trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo –wychowawczych.
7. Prowadzenie poradnictwa specjalistycznego i konsultacji.
8. Edukacja i szkolenia dla członków rodziny. 
9. Tworzenie i realizacja projektów wspierających.
10. Rozwijanie innowacyjnych form pracy z rodziną (mediacje, terapia, dialog motywujący).
11. Realizacja zadań wynikających z ustawy z dnia 9 czerwca 2011r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. 2018.998 z późn. Zm.)
12. Realizacja zadań wynikających z ustawy z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny

III. Koncepcja programowa


Program Centrum Rozwoju Rodziny jest realizowany częściowo w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Oś priorytetowa X Rewitalizacja oraz infrastruktura społeczna i zdrowotna, Działanie 10.3. Rewitalizacja obszarów zdegradowanych, Poddziałanie: 10.3.3.Rewitalizacja obszarów zdegradowanych – Konkurs, a częściowo w ramach realizacji zadań wynikających z ustawy z dnia 9 czerwca 2011r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. 2018.998 z późn. Zm.), oraz zadań wynikających z ustawy z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny. 
Celem wskazanego Programu Regionalnego jest stworzenie przestrzeni sprzyjającej działaniom z zakresu aktywizacji i zapobiegania wykluczeniu społecznemu poprzez przebudowę budynku znajdującego się przy ul. Park Hutniczy 8 w Zabrzu na potrzeby utworzenia Centrum Rozwoju Rodziny. W wyniku prowadzonych prac nastąpiła poprawa stanu technicznego budynku i dostosowanie do aktualnie obowiązujących przepisów ppoż. i innych. Projekt wynika z LPROM Miasta Zabrze.
Kompleksowa oferta wsparcia obejmować będzie utworzenie infrastruktury umożliwiającej prowadzenie działalności z zakresu kompleksowego wspierania rodziny w funkcjach opiekuńczo-wychowawczych (np. warsztaty, indywidualne poradnictwo, usługi asystenckie).


W ramach Regionalnego Programu realizowane są Projekty:
 1. Projekt „Działamy-zmieniamy"- wsparcie dla dzieci i młodzieży – Akademia Bohatera.
W ramach tego projektu prowadzone będą prowadzone zajęcia rozwijające kluczowe kompetencje: 
a. matematyczne i naukowo-techniczne, np. warsztaty techniczne, architektura, zajęcia z eksperymentów,
b. społeczno – obywatelskie np. zajęcia taneczne, sportowe, teatralne, plastyczne czy muzyczne,
c. inicjatywność i przedsiębiorczość, np. zajęcia fotograficzne, organizacja mini projektów, plastyczno –ekologiczne.

2. Projekt "Wsparcie dla rodzin":
W ramach tego projektu będą realizowane:
a.  warsztaty oraz wyjścia do różnych obiektów sportowo-kulturalnych dla rodzin,
b. poradnictwo lub warsztaty specjalistyczne w zakresie funkcjonowania rodziny.

IV. Adresaci działalności Centrum Rozwoju Rodziny w Zabrzu


CRR powstało w odpowiedzi na potrzeby zabrzańskich rodzin i skierowany jest do rodzin zamieszkałych na terenie Miasta Zabrze, chcących podnosić swoje kompetencje osobiste i wychowawcze lub doświadczających problemów opiekuńczo-wychowawczych.
Odbiorcami usług CRR są rodziny chcące podnieść swoje kompetencje osobiste i wychowawcze, rodziny w sytuacjach kryzysowych wynikających z problemów rodziców (konflikty małżonków, uzależnienia, bezrobocie, ubóstwo), rodziny przeżywające trudności. Koncepcja działalności CRR opiera się na przekonaniu, że dziecko  powinno wychowywać się w rodzinie, która powinna mieć wszechstronną pomoc ze strony służb  społecznych. Rodzina ma zasadniczy wpływ na kształtowanie tożsamości i postaw człowieka oraz na jego funkcjonowanie w rolach społecznych.  Podstawowym kapitałem rodziny są więzi rodzinne. Prawidłowe  relacje w rodzinie chronią przed powstawaniem problemów społecznych, zwłaszcza przed uzależnieniami,  przemocą, niedostosowaniem społecznym. Rodzina jest oparciem dla jednostki w sytuacjach trudnych,  takich jak np. bezrobocie, przewlekłe choroby, niepełnosprawność, kryzysy psychiczne. Dobrze funkcjonująca rodzina daje jednostkom poczucie bezpieczeństwa, jest ich zapleczem w pokonywaniu  przeszkód życiowych i wzmacnia rozwój.  Z kolei brak więzi rodzinnych wpływa destrukcyjnie na  funkcjonowanie jednostki, jest jednym z podstawowych źródeł deficytów jednostki.  
Pomimo szeroko rozwiniętego poradnictwa pedagogiczno-psychologicznego w placówkach publicznych
i niepublicznych prowadzonych na zlecenie Miasta rodzice zazwyczaj nie korzystają z usług tych placówek
z własnej inicjatywy. Najczęściej są tam kierowani przez placówkę, do której uczęszcza ich dziecko. Z drugiej strony system poradnictwa w obecnym kształcie sprzyja wzmacnianiu takiego modelu zachowań rodziców. Rodzice często nie chcą korzystać z pomocy obecnie funkcjonujących jednostek na terenie Miasta, uważając, że do tych jednostek zgłaszają się rodziny z problemami, a oni mają jedynie jakąś chwilową trudność, która nie wymaga aż interwencji jednostek pomocowych czy psychologicznych np. w poradni psychologiczno - pedagogicznej. W większym stopniu jest rozwinięte poradnictwo specjalistyczne, niż poradnictwo ogólne
o charakterze profilaktycznym, kierowane do ogółu rodzin oraz ich członków. W praktyce rodziny zazwyczaj korzystają z systemu poradnictwa  dopiero,  gdy  pojawia  się  kryzys,  czyli  trafiają  do  profesjonalistów zbyt późno. Świadomość rodziców (zwłaszcza u osób z niższym poziomem wykształcenia) odnośnie znaczenia wiedzy i umiejętności psychospołecznych w wychowywaniu dzieci, jest za mała, a co za tym idzie – zbyt mała jest również potrzeba podnoszenia swoich kompetencji w tym zakresie. Kampanie  informacyjno-edukacyjne, poradniki, programy telewizyjne zwiększają poziom wiedzy rodziców na tematy związane  
z pielęgnacją, opieką i wychowywaniem dzieci. Jednakże wiedza ta jest fragmentaryczna. Dla wzmocnienia kompetencji rodziny w wypełnianiu jej funkcji ważne jest umożliwienie rodzinom dostępu na każdym etapie rozwoju dziecka do informacji i poradnictwa w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i rodzinnych,
w szczególności przy wykorzystaniu oferty instytucji mającej bezpośredni kontakt z dzieckiem i jego rodziną. Dotyczy to zarówno obszaru opieki, edukacji oraz ochrony zdrowia. 
 



Usługi
W zakresie działań Centrum mieszczą się:

1. Polityka prorodzinna,
2. Wspieranie rodziny,
3. System pieczy zastępczej,
4. Edukacja publiczna w zakresie rodziny,
5. Pobudzanie aktywności społecznej rodzin,
6. Mediacje rodzinne,
7. Poradnictwo prawne, psychologiczne, rodzinne, małżeńskie.
8. Asystentura rodziny.
9. Świetlica (Akademia Bohatera)
10. Karta Dużej Rodziny


Usługi inne
NieWynajem
NieDzierżawa
NieUżyczenie

Pozostałe